İş zekası ile ilgili 3 soru – 3 yanıt
İş zekası ile ilgili 3 soru – 3 yanıt

İş zekası ile ilgili 3 soru – 3 yanıt

İş zekası ile ilgili 3 soru – 3 yanıt

İş zekası yatırımlarında nasıl bir kurumsal planlama ve ihtiyaç analiziyle, BT hedefiyle ilerlenmeli?  
İş zekası uygulamaları şirketlerin ERP - muhasebe alt yapısı süreçlerini sağlıklı bir şekilde tamamladıktan sonra başlamaları gereken bir süreç. Bu sürecin  ERP altyapısının sağladığı sonuçlardan beslendiğini unutmamak gerekli. Bu bağlamda şirketler öncelikle görmek istedikleri işlenmiş veri bloklarının ham hallerinin doğru ve istedikleri gibi olduğundan emin olmalılar.   

İş zekası uygulamaları, ERP kullanan şirketlerin elde ettiği verilere görsel zenginlik ve hız avantajları ile ulaşmanın en iyi yolu. Maliyetlerin kuruşlara kadar hesaplandığı, her satış fırsatının çok değerli olduğu günümüzde iş zekası, vizyonunu geliştirmek isteyen şirketler için olmazsa olmaz niteliğinde.   


İş zekâsı uygulamalarında yeni eğilimler neler?  

Yeni dünya mobil olmayı gerektiriyor. Bu bağlamda iş zekası uygulamalarının da mobil desteğe sahip olması ve her yerden ulaşılabilir olması gerekli. Bu beraberinde çeşitli güvenlik sorunlarını da doğurmakta. Bu nedenle kritik verilerin mobil hale getirilmesi ya da buluta taşınması gibi durumlarda güvenlik ön planda tutulmalı.  

 

İş zekası yatırımı şirketlere ne sağlar?  

İş zekası kullanmaya başlayan şirketler kısa bir zamanda satış, üretim stratejilerinde radikal değişiklikler yapmaya başlıyorlar. Bugüne kadar göremedikleri detay verilere çok daha hızlı ulaşabilmeleri stratejilerinde bulunan eksik ve hataları çok hızlı bir şekilde ortaya koyuyor. ERP sistemi sorunsuz çalışan şirketlerde iş zekası kullanılmaya geçilmesi çok önemli bir gereksinim. Üretim ve satış şirketlerinde en zor işlerden biri ham verileri yazılı ve sistematik bir hale getirebilmektir. Bunu zaten sağlamış bir şirketin artık iş zekasından faydalanması gerekir.    
 

İş zekası uygulamaları ile şirketler satış ve üretim bütçesi oluşturma süreçlerini çok daha verimli hale getirebilirler. Bu sayede tahminler gerçeğe daha yakın olur ve sürprizler en aza indirgenir. Ayrıca takip etmek istedikleri verileri kullanıcılar istedikleri şekilde işleyerek çeşitli raporlar üretebilir ve bunu diğer yöntemlere göre çok daha hızlı ve hatasız gerçekleştirebilirler.